Historia

Bruno Steinhoff 1965 r.

Każdy krok w kilkudziesięcioletniej historii firmy oparty jest na osobistym zaangażowaniu przedsiębiorczych osób, które dzięki jasnym i ambitnym celom i wizjom motywują i zarażają innych. To, co stworzyli jest tego dowodem. To siła biznesu, produktów i marki.

Historia Steinhoff rozpoczyna się 1 lipca 1964 roku, kiedy to Bruno Steinhoff założył zakład produkcji i dystrybucji mebli "Bruno Steinhoff Möbelvertretungen und -vertrieb". Od tych skromnych początków działalność rozwinęła się do międzynarodowej grupy firm.

Teraz Steinhoff jest obecny na kilku kontynentach. Mamy swoje firmy w wielu rejonach świata - Wielkiej Brytanii,  Europie kontynentalnej, Afryce, Indiach, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Zatrudniamy około 90 000 osób.

Historia Grupy Steinpol:

1991

W 1991 roku w Rzepinie w miejscu dawnej betoniarni, użytkowanej później przez niewielką firmę meblarską "Karat", Bruno Steinhoff rozpoczyna nowy rozdział w historii koncernu - otwiera zakład produkcji mebli tapicerowanych Steinpol Meble.

1992

Historia zakładu meblowego w Zielonej Górze rozpoczyna się w 1992 roku. W budynkach upadłej "Polskiej Wełny" ulokował się wówczas Zakład Produkcyjny Steinpol OK, będący filią Steinpolu w Rzepinie. Ogłoszono pierwszy nabór - do kadr podania składali tapicerzy prosto po szkole, mechanicy, piekarze, rzeźnicy i ogrodnicy. Ruszyły szkolenia, a w ślad za nimi powoli uruchomiona została produkcja.Trzy lata później w 1995 roku zakład przekształcił się w samodzielną spółkę.

1994

Zakład meblowy w Chociszewie ulokowany jest w miejscu byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, przebudowanej na potrzeby branży meblarskiej. Obiekt "pod skrzydła" Bruno Steinhoffa trafił w 1994 roku. Cztery lata później powierzchnia zakładu zwiększyła się o 100%. Po oddaniu do użytku hali krojowni i obecnego magazynu tkanin, w 2002 roku zakład powiększył się o kolejne 1700 m kwadratowych powierzchni.

1998

Między innymi w konsekwencji wielkiej powodzi w 1997 roku w regionie Kłodzka utworzono Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Powstanie strefy miało na celu przyciągniecie inwestorów poprzez zaoferowanie im znacznej pomocy publicznej, m.in. w postaci ulg podatkowych. Było to bodźcem do decyzji Bruno Steinhoffa o budowie zakładu mebli tapicerowanych na terenie zrujnowanej fabryki domów w Kłodzku. Był to rok 1998r. Budowa od podstaw nowych hal zajęła 8 miesięcy. Produkcję mebli w Strefie uruchomiono w 1999 roku. KPM od podstaw budowało nie tylko hale. Równie pracochłonne było kompletowanie zespołu. Pierwszą grupę pracowników stanowili bezrobotni górnicy ze zlikwidowanej kopalni w Nowej Rudzie. Przekwalifikowano ich na tapicerów. Kolejne grupy uczyły się krojenia skóry, szycia pokrowców, wykonywania konstrukcji. Dziś, po kilkunastu latach krojczy, szwaczki, konstruktorzy i tapicerzy posiadają bardzo wysokie kwalifikacje pozwalające na wykonywanie trudnych modeli dla wymagających klientów.

2000

W Prudniku tradycja produkcji mebli sięga jeszcze czasów przedwojennych. Historia powojenna to kolejno Prudnickie Fabryki Mebli, Głuchołaskie FM i Opolskie FM. Obecne obiekty produkcyjne, budowane od lat osiemdziesiątych, zaczęły tętnić życiem w latach 90'. Dziesięć lat później - 1 kwietnia 2000 roku zakład trafił w ręce Bruno Steinhoffa.

2002

Początki produkcji w Witnicy to rok 1994. Niewielka, 30-osobowa grupa pracowników "Markofrei" w zaadoptowanych budynkach dawnych magazynów zbożowych rozpoczęła wytwarzanie trzech prostych modeli na rynek niemiecki. Szybko okazało się, że metraż, jakim dysponują jest za mały na potrzeby coraz dynamiczniej rozwijającej się firmy. W 1996 roku dobudowano więc halę produkcyjną, a rok później halę magazynową, zwiększając ogólną powierzchnię z 5 do 10 tys. metrów kwadratowych. Kolejne cztery lata to okres rozszerzania oferty, zmian organizacyjnych i umacniania się na rynku. W 1996 roku witnicki zakład został podporządkowany firmie Visita z Erfurtu, w 2000 roku przejęło go Mago Chociszewo, a w 2002 roku trafił w zarząd Steinpolu w Rzepinie. W tym czasie specyfika produkcji ulegała stopniowym zmianom, a zakład sukcesywnie zwiększał zatrudnienie. Wysoka ilość zamówień przyczyniła się do kolejnych zmian w zakładzie.

2007

W sierpniu 2007 roku Mago Witnica wydzierżawiło w Myśliborzu obiekt o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych i zatrudniając kilkudziesięciu pracowników, głównie z upadłego zakładu meblowego "Apex" powołało do życia nowy zakład produkcyjny. Obecnie zakład w Witnicy jest jednym z oddziałów Steinpol Central Services Sp. z o.o.

2009

30 października 2009 roku to ważna, symboliczna data dla całej Grupy Steinpol: otwarcie Steinpol Central Services . SCS to  jedyna spółka w grupie o profilu nieprodukcyjnym.  Powstała, by zcentralizować funkcje sprzedażowe i administracyjno-logistyczne. Aby było to możliwe przygotowano odpowiednią infrastrukturę - nowoczesny budynek o powierzchni 12 000m2, dysponujący liczącą 3 000m2 powierzchnią wystawową.

2016

01 lipca 2016 w Wołowie na własnej nieruchomości HUKLA/WOŁÓW Grupa Steinpol uruchamia nową fabrykę mebli tapicerowanych. Zamierza docelowo w tej lokalizacji stworzyć około 400 nowych miejsc pracy na powierzchni 10 000 m2.